Dopřejte nohám volnost a vyzkoušejte ranní chůzi v trávě

Kráčeli jste někdy naboso ranní rosou? Pokud ano, určitě souhlasíte, že ten pocit volnosti, který jste nohám dopřály, je úžasný. Chodidla mají najednou dostatek prostoru a mohou se zapojit svaly, o kterých v botách ani nevíme, že je máme.

Tak schválně, kdy naposledy jste chodili bosí po trávě? Většině z nás přijde přirozené, že máme nohy celý den zavřené v botách, kde mají ovšem jen velmi omezenou možnost pohybu. Důsledkem toho často bývají problémy se zborcenou klenbou, valgózní kotníky, vbočené palce, bolesti zad.

Správnou funkci chodidel můžeme přirovnat ke kořenům stromu. Strom také potřebuje silné, zdravé kořeny, aby byl stabilní a unesl váhu koruny. Když by neměl funkční kořenový systém, strom by se při větším větru vyvrátil, zlomil. Stejné je to s chodidly, pokud neplní správně svoji funkci, projeví se to i v dalších patrech těla, protože vše se prolíná a souvisí se vším.

Složitá a jedinečná stavba chodidel totiž umožňuje správný postoj i pohyb, brání nadměrnému zatěžování jednotlivých částí těla a navíc díky tlumení nárazů chrání vnitřní orgány.

Pro nohy je přirozená chůze naboso. To nejlepší, co můžete pro svá chodidla udělat, je chůze po přírodním terénu – tráva, louka, les…

Bosou chůzí dochází k opětovnému zapojení svalů, které v těsných botách nemají možnost správně pracovat. Navíc se na chodidle nachází velké množství reflexních bodů, které jsou energetickými drahami (neboli meridiány) propojeny s jednotlivými orgány. Takže při bosé procházce si dopřáváte také akupresurní masáž.

Jaké jsou výhody bosé chůze?

  • stimulace reflexních bodů
  • lepší držení těla
  • zmírnění bolesti kloubů, zad a nohou
  • podpora klenby chodidla
  • posílení imunity
  • stimulace nervových zakončení
  • snížení stresu

Jak na to?

Začnete pomalu několika minutami chůzí po trávě, v písku. I těch pár minut je pro nohy jako pohlazení po duši. Můžete zůstat pouze u tohoto ranního rituálu nebo postupně čas bosé chůze prodlužovat. Můžete k tomu přidat cvičení přímo určené pro chodidla.

Ohledně chůze naboso by se měli s lékařem raději poradit diabetici, kteří jsou v oblasti dolních končetin náchylnější k otlakům, zraněním nebo neuropatii.

Měli bychom mít na paměti, že chodidla nás nosí celý život a měli bychom se o ně s láskou starat. Dopřát jim pravidelnou chůzi bez bot, automasáž, cvičení nebo relaxační koupel. Péče o nohy se nám mnohonásobně vrátí.

Sledujte stránku Zdravý POHYB s Annou a již brzy se dozvíte a budete moci vyzkoušet několik cviků na chodidla.

 

Anna Gabčová, DiS.
Jsem certifikovaná lektorka pilates a kromě tradičního cvičení ráda předávám zkušenosti i lidem, kteří mají náročné sedavé zaměstnání a touží po zlepšení svého pohodlí a snížení bolesti těla i během pracovní doby.Více informací o mně zjistíte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.